Mitől döglik a hal? - elválasztási és kimutatási technikák alkalmazása a környezeti biokémiai vizsgálatokban

Út a tudományhoz 2014/2015 pályázat keretében megvalósított kutatóprojekt

A téma iránti érdeklődésünket az éppen 15 évvel ezelőtt bekövetkezett tiszai cianid szennyezés keltette fel. A tiszai cianid-szennyezés 15. évfordulója alkalmából megrendezett szakmai konferencián is részt vettünk az SZTE Juhász Gyula Pedagógusképző karán. Először előadásokat hallgattunk meg a témával kapcsolatban, végül pedig egy kiállítást nézhettünk meg. A téma részletesebb megismeréséhez további kutatómunkát kellett folytatnunk a szakirodalomban a kadmium szennyezéssel, a stresszfehérjékkel és környezeti stresszre adott válaszukkal kapcsolatban.
Ezek után az SZTE TTIK Biokémiai és Molekuláris biológiai tanszékén laboratóriumi gyakorlatot végezhettünk el. Először megismerkedtünk a kísérletek elméleti hátterével. Arra kerestük a választ, hogy a pontyokban a szennyezés hatására milyen mértékben növekszik meg a stresszfehérjék szintézise. Vizsgálataink során Fehér-tóról származó pontyok máj, és vese szöveteivel dolgoztunk. A halak különböző kezeléseknek voltak alávetve. Voltak kontroll mintáink, ezek az állatok nem voltak kitéve stressz hatásnak. A kadmiummal szennyezett vízben élő halak eltérő idő után kerültek levágásra. Megismerkedtünk olyan technikákkal melyek gén kutatások bevett módszerei.
Valamint iskolánkban is végeztünk egyszerű vizsgálatokat. Egyszerű kémcső kísérleteket végeztünk el, szerves anyagok kimutatására. Emellett vízminőség vizsgálati gyorstesztek segítségével vízminőséget ellenőriztünk Szeged különböző vizeiből vett mintákon.
Továbbá pályázati témánkkal az Avram Hershko Országos Természettudományi versenyen 4. helyezést értünk el.
Az Út a tudományhoz pályázat keretében megrendezett szakmai találkozón is bemutattuk kutatásunkat és eredményeinket. Iskolánkban is több alkalommal előadást tartottunk.
Kutatásunk lezárásaként egy projektzáró rendezvény keretében ismét bemutattuk munkánk eredményeit.

Készítették:
     Jójárt Renáta 11.C
     Sávai Gergő 11.C
     Temesvári Diána 11.C
     Varga Krisztina 11.C
     Zsiros Csenge 11.C

Kutatást vezető tanár: Kovács Veronika

Prezentáció